Member Login

Login to sign up for Enrichment Classes

Register

Register for Enrichment Classes

2017 Fall Enrichment Schedule

 

ADO Enrichment                                            September 5 – December 1

Class times: 2:00 – 3:15                               January 16 – April 27

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Games (K-2)

Art (3-5)

 

Chess (3-5)

Cooking (3-5)

Sports (K-2)

Sports (3-5)

 

Lego (K-2)

 

Art (k-2)

 

Science (K-2)

 

Theater (3-5)    

 

Bandelier Enrichment                                                   September 11 – December 8

Class Times: 3:10 – 4:25                                                                         January 22 – May 4         

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Flash Mob (3-5)

Sports (3-5)

 

Lego (K-2)  

 

B.o.B. (4&5)  

Cooking (K-2)    

 

Art (K-5)        

 

Theater (K-2)

Cooking (3-5)  

Sports (K-2)

 

 

Electronics (3-5)

FALL ONLY

 

 

 

 

Lego Robotics (3-5)

SPRING ONLY

Comanche Enrichment                                          September 18 – December 15

Class Times: 2:00-3:15                                                                     January 29 – May 11

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Cooking (K-2)

Art (3-5)

Cooking (3-5)

Sports/CYOG (K-2)

Games (K-2)

Sports (3-5)

Lego (K-2)

Science (K-2)

Lego (3-5)

 

 

Kind Kids (K-5)

 

 

 

 

Double Eagle Enrichment                                      September 11-December 8

Class Times: 2:00-3:15                                                                     January 22 – May 4

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Art (K-2)

 

I Love Literacy(K-5)

Games (K-2)

 

Cooking (K-2)

SPRING ONLY

Battle Books (4-5)

 

Cooking (3-5)

 

Sports (3-5)    

FALL ONLY

 

Wrinkle Writing

(Drama) (3-5)    

 

 

 

Science (3-5)

SPRING ONLY

 

 

 

Georgia O’Keeffe Enrichment                                                   September 18-December 15

Class Times: 2:00-3:15                                                                                  January 29-May 11

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Science (K-2)

Sports (3-5)

Art (K-2)

Cooking (K-2)    

Cooking (3-5)

Ukulele/Music   (K-2)

Wrinkle Writing (Drama) (3-5)

Science (3-5)

Hubert Humphrey Enrichment                                                 September 11- December 8

January 22– May 4

Class Times: MTRF PM-3:40-5:00 // W PM 1:00-2:15 // AM 7:30-8:30

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Sports (K-2)

 

Active Games

(K-2)

Music & Movement (K-2)

Science (K-2)

 

Cooking (1-5)

 

 

Book Club (3-5)

 

Book Club (3-5)

Robotic Science (3-5)

Inez Enrichment                                                             September 5 – December 1

Class Times: 2:30-3:45                                              January 16 – April 27

Monday

Wednesday

Thursday

Friday

PM PE (3-5)

PM PE (K-2)

SPRING ONLY

Cooking (K-2)

 

Language & Culture (3-5)

Games (K-2)

 

Wrinkle Writing (3-5)

 

Archery (3-5)

 

Lego (K-5)

 

 

Music & Movement (K-2)

FALL ONLY

 

 

John Baker Enrichment                                       September 11 – December 8

Class Times: 1:55- 3:10                                                     January 22 – April 27

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Chorus (4-5)        

Cooking (3-5)

Cooking (K-2)

 

Chorus (4-5)    

Razz Kids (K-5)

Games (K-3)

Art (K-2)

Mighty Milers (3-5)

 

 

Cool Cats (3-5)

Manzano Mesa Enrichment                                     September 5 – December 15

Class Times: 3:45- 5:00                                                              January 8 – May 11

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

K-Kids (3-5)

 

Flash Mob (3-5)

 

 

Chess (1-5)

 

Science (K-1)

 

Sports (K-2)

 

Ukelele (K-2)

 

Cult. Dance (3-5)

 

Science (2-3)

 

Lego Robotics (3-5)

 

 

Cooking (K-2)

SPRING ONLY

Science (4-5)

 

 

 

 

Cooking (3-5)

FALL ONLY

 

 

North Star Enrichment                                                    September 5 – December 1

Class Times: 2:00-3:15                                                        January 16-April 27

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Caldecott (K-2)

 

Multi-Media   (3-5)

 

Games (K-2)  

 

Art (K-2)

Sports (3-5)    

Cooking (3-5)    

 

Cooking (K-2)

 

Theater (K-2)    

Science (3-5)    

 

 

 

 

 

Osuna Enrichment                                                                  September 5 – December 1

Class Times: 2:00-3:15                                                                January 16 – April 27  

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Games (2-5)

Lego (3-5)

Cooking (3-5)

Sports (3-5)

Science (3-5)

FALL ONLY

Running (1-5)

Spanish (K-2)

Dance Aerobics

(K-5)

Jump Rope (2-5)

 

 

 

Science (K-2)            

SPRING ONLY

 

 

 

Lego (K-2)

 

 

 

Sombra Enrichment                                             September 18 – December 15

Class Times: 3:00-4:15                                                January 29 – May 11

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Sports (3-5)

Sports (K-2)

Cooking (3-5)

Music (K-2)        

Science (K-2)

Theater (K-2)    

 

Fun N Fitness (K-2)

Fun N Fitness (3-5)

Made Up Music (3-5)            

Zuni Enrichment                                                  September 5 – December 8

Class Times: 2:00-3:15                                                January 16 – May 11

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Art (3-5)

Cooking (K-2)

Art (K-2)

Chess (3-5)

Music Explorations (K-2)

SWAT (4-5)      

(EDAP)

NO LOTTO

Flash Mob (3-5)

Science (K-2)